Airbus ukončí výrobu největšího dopravního letadla světa

Evropský výrobce letadel, společnost Airbus včera v tiskové zprávě oficiálně oznámila, že v roce 2021 ukončí výrobu největšího dopravního letounu světa s označením A380. Došlo tak k naplnění dlouhodobých spekulací o osudu výroby těchto obřích letadel.
Hlavním důvodem je hned několik zrušených objednávek na tyto stroje, především od největšího odběratele společnosti Emirates, která v současné době provozuje celkem 109 kusů a se kterou se Airbus dohodl v minulém týdnu na zrušení 39 závazně objednaných A380, ty budou ve flotile dopravce nahrazeny jinými menšími Airbusy A330 a A350.

Šéf Qatar airways, pan Akbar Al Baker, také v nedávne době oznámil, že v roce 2024 po deseti letech ukončí provoz svých Airbusu A380 a nahradí je novým Boeingem 777X. Další provozovatel A380 společnost Air France již na konci minulého roku uvedl, že postupně zredukuje svou flotilu těchto největších letounu a podobně jsou na tom i ostatní dopravci, kteří letouny mají v provozu.

Airbus do dnešního dne vyrobil celkem 234 letadel A380 a závazné objednávky eviduje na dalších 17 kusů z toho posledních 14 pro Emirates a tři pro All Nippon Airways.
Výroba je díky tomu zajištěna právě do roku 2021, kdy po dodáni posledního vyrobeného kusu bude ukončena.