ČSA Czech airlines

Sídlo společnosti: Evropská 846/176a, Praha 6 (Česká republika)
Hlavní báze: Mezinárodní letiště Václava Havla Praha-Ruzyně (Česká republika)
Vznik společnosti: 6.října 1923
Oficiální web: www.csa.com
Aliance dopravců: SKY TEAM

ČSA patří k nejstarším aerolinkám v Evropě, jejichž vznik se datuje od roku 1923, létaly s názvem Československé státní aerolinie až do roku 1991 kdy došlo k transformování dopravce na dnešní České aeroline.
V roce 2001 vstoupily aerolinie do aliance SkyTeam, ve které se nacházejí doposud.
Nejvíce cestujících ČSA přepravily v roce 2006, kdy služeb společnosti využilo rekordních 5,5 miliónu cestujících. Po velkých nákupech nových letadel došlo v roce 2008 k prudkému zhoršení finanční situace a v následujících letech společnost balancovala na hraně krachu.
Zlepšení nestabilní situace došlo zhruba až po 5 letech a aerolinie se postupně dostávali opět do kladných finančních čísel.
V roce 2013 si ČSA pronajaly od svého partnera a také částečného vlastníka Korean air širokotrupé dálkové letadlo Airbus A330-300 pro celkem 276 cestujících (z toho 24 v business třídě), které je používáno stabilně hlavně na linku z Prahy do korejského Soulu.
V minulém roce společnost přepravila necelých 2,7 miliónu cestujících a vlastnila celkem 17 letadel.

Flotila Czech airlines v roce 2019

1x Airbus A330-323
1x Boeing 737-800
5x ATR 72-500

Pravidelné linky obsluhované proudovými letadly zajišťuje většinový vlastník, společnost Smartwings svými Boeingy 737-700/800/900, tzn. že ve většině případu se na lince ČSA setkáte s letadly v barvách Smartwings nebo Travel service.

Destinace

Aarhus, Amsterdam, Barcelona, Bejrút, Benátky, Bilbao, Bologna, Bratislava, Brusel, Budapešť, Bukurešť, Dusseldorf, Goteborg, Hamburg, Helsinki, Jekatěrinburg, Jerevan, Frankfurt, Karovy Vary, Kazaň, Kodaň, Košice, Kyjev, Linkoping, Lisabon, Madrid, Malta, Milán, Moskva, Nice, Oděsa, Ostrava, Paříž, Petrohrad, Porto, Pisa, Rejkjavík, Rijád, Rostov na Donu, Samara, Soul, Stokholm, Štrasburg, Ufa, Vaxjo, Varšava, Záhřeb

Zavazadlová politika dopravce

příruční zavazadla (carry on bag)
1ks v ekonomické třídě 55x45x25 cm max 8kg + malá osobní taška 40x30x15 cm (např. taška z Duty Free shopu, nebo taška na laptop), v business class mohou mít cestující dvě příruční zavazadla a jednu malou osobní tašku.

odbavená zavazadla (checked baggage)
v tarifu ekonomy lite pouze za poplatek, v tafiru ekonomy plus a flex jedno odbavené zavazadlo do 23kg, v business class dvě odbavená zavazadla a každé z nich do limitu 32 kg.

Služby na palubě

Třída ekonomy – na krátkých a středně dlouhých trasách je nabídnut denní tisk zdarma a občerstvení za poplatek (možnost zakoupení již před odletem z nabídky Gourmet menu zde), na lince do Soulu je podáváno teplé občerstvení a studený snack+alko a nealko nápoje zdarma+ je k dispozici IFE v každém sedadle s TV pořady a filmy, knihy ke čtení, hry apod.

Třída business – business menu je obsaženo na všech letech společnosti ČSA již v ceně letenky, samozřejmostí je denní tisk a IFE. Na krátkých a středně dlouhých letech je business ve formě sedaček ekonomy s vyblokovaným prostředním místem, větším prostorem na nohy a odděleným od klasické ekonomy třídy závěsem.
V dálkovém airbusu A330 je business třída tvořena klasickými velkými business sedačkami, které je možné rozložit do polohy 180° ke spaní.

 

Hodnocení webu Sbalkufr.eu:

Czech airlines, neboli ČSA náš národní dopravce již bohužel nějaký ten rok není a zřejmě už nikdy nebude tou výkladní skříni mezi leteckými dopravci v Evropě jak tomu bylo dlouhá léta, prakticky od svého vzniku až někdy do prvních roků 21 století.
Naštěstí alespoň trochu zůstala zachována profesionalita palubního personálu, i čistota interieru letadel. Další služby se již rovnají klasickým nízkonákladovým dopravcům, ale to je bohužel trend dnešní doby. Zpoplatněná i čistá neochucená voda částkou někde okolo 50 Kč za půllitr je dost a tak bychom mohli pokračovat dále. Tedy krom letu do Soulu jsou veškeré služby na palubě zpoplatněny.
Trochu náplast mohou být levné akční tarify, kdy jednosměrné letenky v rámci Evropy můžete zakoupit pod hranici tisíc korun.
ČSA bohužel totálně ovládla společnost Travel service, což si snad nikdo alespoň trochu znalý letectvi nikdy nepřál a naše národní aerolinky tak pomalu upadají do systému a služeb právě největšího českého leteckého dopravce Travel service.
Za Sbalkufr.eu udělujeme společnosti Czech airlines (ČSA) symbolické tři hvězdy z pěti a snad neklesnou na totální úroveň TVS: