easyJet

Sídlo společnosti: letiště Londýn Luton
Hlavní báze: letiště Londýn Luton
Vznik společnosti: březen 1995
Oficiální web: www.easyjet.com
Aliance dopravců: není součástí žádné aliance

jde o britskou nízkonákladovou leteckou společnost, která byla založena v roce 1995, jedná se tedy o poměrně mladou aerolinku, která však patří k největším v Evropě. V roce 2016 například společnost přepravila přes 75 miliónu cestujících.
EasyJet se zaměřuje hlavně na západní evropu, ale své linky provozuje nejen do celé evropy, ale i mimo například do Maroka, Egypta, či do Turecka.
Provoz aerolinky je soustředěn pouze na jeden druh jednouličkových letadel a to Airbus A319/320/321 v oranžovo-bílých barvách.
Společnost se řadí mezi nejlevnější letecké dopravce na evropském nebi, né však úplně nejlevnější. Letenky bez problému pořídíte již od pár stovek korun, je však potřeba počítat s příplatky za odbavená zavazadla, občerstvení na palubě, výběr místa na palubě, přednostní nástup do letadla a spoustu dalších.

Flotila easyJet v roce 2018

82x Airbus A319-100
75x Airbus A320-200
8x Airbus A320neo
1x Airbus A321neo

Destinace s odletem z Prahy

Amsterdam, Basijel, Benátky, Bristol, Edinburg, Londýn-Luton, Londýn-Gatwick, Londýn-Southand, Manchester, Milán, Neapol, Paříž.

Destinace s odletem z Vídně

Basilej, Berlín, Lyon, Londýn-Gatwick, Londýn-Luton, East Midlands, Manchester, Milán, Neapol, Newcastle, Řím, Dortmund, Ženeva

Destinace s odletem z Krakowa

Basilej, Belfast, Benátky, Bristol, Edinburg, Londýn-Gatwick, Londýn-Luton, Lyon, Manchester, Milan, Neapol, Paříž

Zavazadlová politika dopravce

příruční zavazadla – jsou přepravovany dopravcem zdarma, každý cestující si sebou může vzít jedno příruční zavazadlo o velikosti 56x45x25cm. Cestující, kteří si zakoupí službu Flexi, Upfront, extra legroom si mohou na palubu dále vzít ještě jedno menší zavazadlo o velikosti 45x36x25 cm.

odbavená zavazadla – odbavená zavazadla je nutné přikoupit k letence jako extra službu, je spoplatněna částkou v závislosti na dálce letu, většinou v rozmezí 400-1000 Kč za jedno zavazadlo. Maximální váha zavazadla je 23kg, cestující si však mohou těchto zavazadel přikoupit více či zvýšit váhovou hmotnost vždy o 3kg až do výše 32kg což je bezpečnostní limit pro všechna přepravovaná zavazadla.

Služby na palubě

konfigurace všech letadel společnosti easyJet je pouze v jedné ekonomy třídě, není tedy možné volit z nějakých vyšších standardů. Cestující mají možnost vybrat si své preferované místo v letadle za poplatek, popřípadě využít sedadel s extra prostorem pro nohy, které se nacházejí v první řadě a u exitových východu nad křídly letadla také za poplatek.

Společnost nabízí formou palubního prodeje občerstvení po dobu letu s výběrem z teplých či studených pokrmů, teplých či studených, alko i nealko nápojů. Dále je prodávána kosmetika, parfémy, easyjet reklamní předměty atd. více naleznete v přiloženém palubním letáku zde: