Flydubai

Sídlo společnosti: Mezinárodní letiště Dubai
Hlavní báze: Mezinárodní letiště Dubai
Vznik společnosti: 19. března 2008
Oficiální web: www.flydubai.com
Aliance dopravců: bez aliance, člen skupiny Emirates group, člen programu Emirates Skywards

 

Flydubai je nízkonákladová letecká společnost založena v Dubaji a provozující své pravidelné lety pouze z jedné své báze na mezinárodním letišti v Dubaji. Jedná se o poměrně mladého, který byl založen teprve v roce 2008 společnosti Dubai Aviation Corporation.
Společnost od roku 2014 provozuje pravidelné lety z Dubaje do Prahy a Bratislavy, od roku 2016 létá do Prahy denně. Nově flydubai zařadil do své sítě linek také letiště Krakow, kde momentálně létá 5x týdně.
V minulém roce byla navázána hlubší spolupráce flydubai s pětihvězdičkovou společnosti Emirates, která díky sdíleným kódům na svých letech umožňuje cestujícím přestup na dubajském letišti z letů Emirates na lety flydubai a opačně, což u obou dopravců vede k rozšíření nabízených spojení.
Rok 2018 byl také přelomový, kdy dopravce zrušil svůj program OPEN, který nabízel cestujícím různé výhody za nasbírane body a nově je využiván lepší a ještě výhodnější program Emirates skywards.

Flotila společnosti Flydubai v roce 2018:

55x Boeing 737-800
7x Boeing 737 MAX8

 

Destinace:

dopravce momentálně provozuje spojení do celkem 105 destinací zahrnující místa v Evropě, Asii a Africe, provozuje také lety do Prahy, Bratislavy a Krakowa – přehlednou mapu všech nabízených destinací naleznete na stránkách na tomto odkazu!

Zavazadlová politika:

společnost nabízí hned několik tarifů a jako jedna z mála nízkonákladových aerolinek zahrnuje dvě třídy, klasickoku ekonomy a business class.

Třída ekonomy: V případě, že koupíte nejlevnější tarif nazvaný Pay to change, sebou můžete vzít pouze příruční zavazadlo o váze 7 kg a maximálním rozměru 55x38x20cm. Jako bonus je povolené dodatečné příruční zavazadlo v podobě kabelky či laptopové tašky né větší rozměrů 25x33x20 cm a společně s klasickým zavazadlem nesmí být těžší než 10 kg!
Klasické odbavené zavazadla jsou v tomto tarifu za dodatečný poplatek, který závisí na délce letu v ceně od 500-1200 Kč a nebo můžete využít dražší tarif Free to change, který již velké odbavené zavazdlo zahrnuje, maximální váha tohoto zavazadla je 20 kg.

Třída business: cestující s letenkou do třídy business si sebou mohou vzít dvě příruční zavazdla každé o maximální váze 7 kg (dohromady 14 kg) a také mohou odbavit dvě zavazdla každé o maximální váze 20 kg (dohromady 40 kg), samozřejmostí je občerstvení za letu v ceně.

Cestující s letenkou Emirates – pro cestující přestupující z letů nebo na let společnosti Emirates platí na palubách flydubai stejné podmínky jako na palubách letadel Emirates, tedy odbavené zavazadlo o maximální váze 32 kg v ceně apod., cestujícím s letenkou Emirates je také poskytováno občerstvení zdarma.

 

Služby na palubě:

ekonomy třída: na palubě je poskytován standardní servis za poplatek, tedy můžete nakoupit občerstvení v podobě studených a teplých nápojů a také studené a teplé občerstvení, bagety, sendviče, tortily a polévky. Ceny následující: voda,pepsi, mirinda apod. 5 AED (nebo 2 USD), teplé nápoje 10 AED, bagety a tortily v ceně od 15-25 AED.
Na palubě probíhá také prodej kosmetiky, reklamních předmětů společnosti či různých cestovatelských potřeb.

Flydubai nabízí také objednávku teplého či studeného jídla přímo z domova před odletem kdy jsou v nabídce plnohodnotná jídla v cenách cca 30-50 AED, takové druhy jídel je však potřeba předobjednat.

V letadlech je také instalován zábavní systém IFE, který nabízí několik stovek filmů, hudby, desítky televizních kanálu, satelitní mapu apod. tato služba je za poplatek v závislosti na délce letu v podobě omezeného balíčku basic na letech ze střední evropy za 15 AED či komplet za 25 AED.

Platit na palubě všech letů společnosti Flydubai můžete kartou Visa či mastercard nebo v hotovosti v měnách AED či USD.

Business třída: na linkách které jsou obsluhovány Boeingem 737 MAX8 se mohou cestující těšit na sedačky polohovatelné až do polohy 180°, počet takových míst v business třídě je 10, pokud je let obsluhován klasickým letounem Boeing 737-800 je v nabídce standardní business třída s většími sedačky a větším prostorem pro nohy v uspořádaní v řadě 2+2 a celkovým počtem míst 12.
Cestujícím je nabídnuto občerstvení i palubní portál zdarma.

Hodnocení webu Sbalkufr.eu:

společnost nabízí zajímavou alternativu k již existujícím letům ze střední Evropy a díky tomu došlo ke snížení cen letenek na letech do Dubaje. Flydubai nasazuje k nám či třeba do Krakowa nejnovější Boeingy 737 MAX 8, které jsou modernější s novými sedadly s větším prostorem pro nohy,  velkou IFE obrazovkou přes 11″ a cenově dostupným servisem.
Ze svých zkušeností mohu říct, že tento dopravce nabízí velmi dobrý produkt, navíc s možností garantovaného přestupu na letišti v Dubaji a docela často za velmi dobré ceny a rozhodně vůbec nezáleží na tom, že se jedná o nízkonákladovou společnost, neboť se ani trochu nechová jako low costy, které známe tedy z Evropy, tím myslím například kontrolu rozměrů či váhy příručních zavazadel atd.
Sbalkufr.eu uděluje tři hvězdy z pěti: