Letiště Bratislava (BTS)

 

Oficiálni název: International airport M.R.Stefanika Bratislava
Kód letiště: BTS
Web letiště: https://www.bts.aero/cs/

Celým jménem Mezinárodní letiště M.R.Štefánika Bratislava je největším slovenským letištěm. Nachází se jihovýchodně asi 10km od centra Bratislavy a cestujícím nabízí síť spíše nízkonákladových linek. Největší aerolinkou působící na tomto letištši je irský Ryanair. V poslední době se zde hodně rozlétala i maďarská nízkonákladová společnost Wizz air.
V minulem roce letiště odbavilo rekordní počet cestujících 1.942.069.
Letiště před několika lety vystavělo úplně nový moderní terminál pro odlety a nechalo zmodernizovat příletový terminál.

 

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma non-stop k dispozici v celém terminálu

nepravidelné veřejné hlášeni

první pomoc k dispozici přímo na letišti + lékarna v neveřejné části terminálu

několik restaurací v terminálu i v neveřejných odletových prostorech

několik barů v terminálu i v neveřejných odletových prostorech

obchod s potravinami k dispozici ve veřejné části terminálu

duty free shop k dispozici pouze v neveřejné odletové části

ceny: 0,5l vody 1,5 EUR, káva v restauraci 3 EUR, bagety 5-6 EUR, oběd v restauraci 8-15 EUR

vyhlídková terasa není k dispozici

k dispozici hned několik půjčoven aut

pošta není k dispozici

několik ATM bankomatů v terminálu

směnárna v terminálu, veřejné části

aktuálně bez větších zdržení a front

ubytováni k dispozici v hotelech a penziónech v nejbližším okolí viz „Ubytováni“ na naších stránkach

Doprava na letiště:
autem – 
letiště se nachází v blízkosti slovenské dálnice D1 na výpadovce z Bratislavy ve směru na Trnavu, sjezd Bratislava-letisko. Z česko-slovenského přechodu Lanžhot u Břeclavi zde dojedete zhruba za 1 hodinu, po dálnici D2 se sjezdem na D1 BA-Petržalka-Pečňa, vzdálenost z hraničního přechodu na letiště je 78km. Vemte prosím na vědomí, že při použití této trasy potřebujete dálniční známku, kterou pořídíte přímo na hraničním přechodu, nebo online.

Bus/vlak – autobusy společnosti Flixbus, RegioJet, Eurolines můžete využít pro svou cestu z Čech. Všechny tyto společnosti zastavují v hlavní autobusové stanici Mlynské Nivy, na letiště je to odsud 8km. Příme spojení na letiště však odsud neexistuje a nezbývá než využít taxi, nebo uber.
Nejlepší volba, pokud nepojedete autem z Čech je cesta vlakem. Využít můžete jak společnosti České dráhy, tak RegioJetu. S oběma dopravci přijedete do stanice Bratislava Hlavná stanica, odkud ze zastávky MHD, která se nachází asi 80 metrů od vstupu využijte autobusovou linku číslo 61 Letisko.
MHD – autobusová linka číslo 61 spojuje hlavní vlakové nádraží s letištěm. Interval je cca 10-20 minut a doba jízdy cca 20 minut, cena jízdenky 1,2 EUR.

Parkováni:
Letiště nabízí své oficální parkovací místa pro dlouhodobá stáni, týdenní parkováni však nepatří mezi nejlevnější v ceně 35-39 EUR. Příjezd k terminálu letiště je možný zdarma na 15minut. V okolí letiště se nachází i další soukromá parkoviště s trochu levnější cenou a většinou kyvadlovou dopravou k terminálu zdarma. Více informací na webu parkvia.com

Nocováni na letišti:
Terminál letiště je otevřený non-stop, tedy přespat zde není vůbec problém, rušit by vás neměli ani letištní hlášení, nebo zaměstnanci leštiště, provoz na letišti v noci je minimálni. Výhodou je wifi zdarma a mnoho elektrických zásuvek. Na letišti jsou lavičky po třech místech, které jsou sice menší, ale není problém se na nich vyspat, pohodlné však moc nejsou.

Hodnocení letiště dle webu sbalkufr.eu:
Letiště je vzdušné, příjemné s jednoduchou orientací, je moderní a stále záři novotou. Na letišti najdete menší obchod, restaurace, několik barů, směnárnu, business lounge a hlavně wifi zdarma v celém terminálu, tedy víceméně vše potřebné pro váš příjemný pobyt zde. Spojení z letiště zajišťují spíše nízkonákladové společnosti jako Ryanair, Wizz air nebo FlyDubai. Bohužel zde schází klasický renomovaný síťový dopravce, nicméně ty všechny spolklo letiště ve Vídni, kde to odsud není vůbec daleko. Letiště od nás získává 4*!