Letiště Budapešť (BUD)


Oficiálni název:
 Budapest Ferenc Liszt International Airport
Kód letiště: BUD
Web letiště: www.bud.hu

Letiště Ference Liszta se nachází asi 22 km od centra města Budapešť. Jedná se o hlavní a největší letiště v Maďarsku, které v současnosti nejvíce využívá maďarská nízkonákladová společnosti Wizz air. Letiště utržilo velkou ránu po krachu národní společnosti Malev v roce 2012, která se starala až o 70 % celého provozu. Pro velké snížení počtu cestujících byl dokonce zcela uzavřen jeden z terminálu.
Hozené rukavice krachující společnosti Malev se nejvíce chopily nízkonákladové společnosti Wizz air a Ryanair a staly se hlavními hráči na budapešťském letišti, kterému v posledních letech rostou počty cestujících až dvouciferným procentem.
V minulem roce letiště Ference Liszta odbavilo celkem 13.097.239 cestujících.

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici v celém terminálu 2A i 2B (často však problém s připojením)

nepravidelné veřejné hlášeni

první pomoc k dispozici přímo na letišti + lékarna ve veřejné části terminálu

několik restaurací v terminálu 2A i 2B i v neveřejných odletových prostorech

několik barů v terminálu 2A i 2B i v neveřejných odletových prostorech

obchod s potravinami není k dispozici

duty free shop k dispozici pouze v neveřejné odletové části

ceny: 0,5l vody 1 EUR, káva v restauraci 2-3 EUR, bagety 3-5 EUR, oběd v restauraci 6-10 EUR

vyhlídková terasa není k dispozici

k dispozici hned několik půjčoven aut

pošta k dispozici terminálu 2A v nejvyšším patře

několik ATM bankomatů v obou terminálech i v neveřejných částech

směnárna v terminálu, veřejné části i neveřejné a i v příletovém terminálu

aktuálně bez větších zdržení a front

ubytováni k dispozici v hotelech a penziónech v nejbližším okolí viz „Ubytováni“ na naších stránkach

Doprava na letiště:
autem – 
k letišti se dostanete autem z Břeclavi přes Slovensko (dálnice D2), která automaticky přejde na maďarské straně v silnici číslo M15, která se automaticky napojí na dálnici Vídeň – Budapešť značena M1 směr Györ a Budapešť. Těsně před Budapešti sjeďte na dálniční obchavat M0 po kterém se dostanete až těsně k letišti, kde využijete sjezd číslo 42 na silnici číslo 4 směr centrum Budapeště a letiště. Piktogram letadla na dálničních informačních tabulích vás bez problému dovede od dálnice M1 až k letišti.
Vzdálenost z česko-slovenského přechodu Lanžhot je necelých 300km s dobou jízdy 3h.

Bus/vlak – z České republiky provozují přímé autobusové spojení Prahy a Brna s letištěm v Budapešti firmy Regiojet a Flixbus. Oba dopravci zde však zajíždějí pouze jednou denně, takže na většinu letů je toto spojení nepoužitelné.
Oba dopravci, společně ještě s třetím Eurolines však nabízejí několik denních odjezdů z Čech do maďarské metropole. Regiojet končí ve stanici Kelenföld, která je také konečnou stanici metra linky M4, na kterou je potřeba přestoupit. Nejmodernější automatizovanou linkou M4 pojedete do stanice Kálvin Tér, kde přestoupíte na linku M3 do konečné stanice Kobánya-Kispest (vše na jednu jízdenku v ceně 320 HUF), dále viz MHD níže!
Flixbus a Eurolines zastavují ve stanici Budapest Népliget, kde přestoupíte na přímo na linku metra M3 a pojedete pouze čtyři stanice na konečnou Kobánya-Kispest (nutná jízdenka v ceně 350 HUF), dále viz MHD níže!
Vlakem Českých drah, které provozují několik spojení denně z Prahy přes Brno a z Ostravy přes Hodonín, dále Břeclav a Bratislavu přímo do Budapešti, stanice Keléti, odkud přestoupíte na linku metra M4 směr Kelenföld, vystoupíte ve třetí stanici jménem Kálvin Tér, kde přestoupíte na metro M3 do stanice Kobánya-Kispest.
MHD na letiště – stejně jako v Praze i v Budapešti zatím neexistuje žádné přímé spojení centra města s letištěm. Je nutné využít metro a dostat se do konečné stanice linky M3 jménem Kobánya-Kispest, která je přestupní stanicí na meziměstské vlaky a autobusy. Zde na autobusovém nádraží vyhledáte stanoviště autobusu číslo 200E, který vás po cca 20 minut jízdě doveze přímo k terminálu 2.
POZOR! pokud jste jeli metrem za jízdenku v ceně 350HUF, v autobuse vám platit nebude a musíte si zakoupit novou! Jízdenky jsou dostupné v automatech v každé stanici.

Parkováni:
Letiště v Budapešti nabízí hned několik svých oficiálních parkingů. Platí zde čím blíže k terminálu, tím parkujete dráž. Nejlevněji zaparkujete na parkovišti Holiday Parking Lite v ceně 8.100 HUF (8 dnů-vzdálenost od terminálu asi 800m), nebo Holiday Parking v ceně 9.300 HUF (8 dnů-vzdálenost od terminálu asi 500m). Nejdráž zaparkujete přímo u terminálu na parkovišti s označením Terminal parking v ceně 22.400 HUF (8 dnů-vzdálenost asi 50m). Pokud máte v plánu parkovat na jednom z těchto vybraných parkovišť, doporučuji rezervaci předem přes stránky letiště (viz odkaz v horní části), uváděné ceny totiž platí při online rezervaci.

Nocováni na letišti:
Letiště se dostalo na hranici svých přepravních možností a to hlavně díky stále uzavřenému terminálu číslo 1. V terminálu 2 se tak pohybuje mnoho lidí, je zde díky tomu dost hlučno. Situace se uklidní až pozdě večer, po příletu posledních linek daného dne. Na letišti denně přespává poměrně hodně lidí a tak může být problém najít vhodné místo k přespáni. Laviček zde není mnoho a proto kdo dřív příjde, ten nespí na zemi.
TIP: doporučuji v odletové části terminálu 2A vyjet o poschodí výše na takový balkón, směr pobočka pošty, je zde největší klid a několik laviček 😉

Hodnocení letiště dle webu sbalkufr.eu: 
Na letiště zatím neexistuje přímé spojení s centrem města, což je velká nevýhoda a cesta z centra může trvat až hodinu. Letiště je starší, nicméně čisté a udržované, naleznete zde vše potřebné kromě klasického obchodu s potravinami.
Jak je již zmíněno výše, letiště je na okraji svých přepravních možností, terminál 2 je přeplněny cestujícími, ve veřejné části letiště bývá díky tomu chaos, naštěstí je vše docela přehledně zanečené a při zachováni klidné hlavy je vše bez problému.
Dáváme průměrné tři hvězdy!