Letiště Katowice (KTW)

 

Oficiálni název: International airport Katowice Pyrzowice
Kód letiště: KTW
Web letiště: http://www.katowice-airport.com/cs/

Mezinárodní letiště Katowice-Pyrzowice se nachází 30 km od centra Katowic, 100 km od česko-polských hranic a asi 115 km od centra Ostravy.
Letiště nastartovalo svůj ohromný růst teprve v roce 2004, kdy se Polsko stalo členem Evropské unie a hlavně odsud začala provozovat své lety maďarská nízkonákladová společnost Wizz Air. V součastnosti se jedná o významné letiště pro agromeraci až 11 milionu obyvatel Slezského vojvodství a přilehlých okresů. Ročně zde odbaví skoro 4 milióny cestujících.

Na letišti fungují momentálně dva terminály A a B a v minulém roce byla otevřená zcela nová runway s rychlým výjezdem letadel, který zajistí zvýšení provozu.

Více informací o službách na letišti, provozu, dopravě a jeden skvělý TIP naleznete níže.

Služby na letišti

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici pouze v business saloncích

pravidelné veřejné hlášení ke každému letu

první pomoc k dispozici přímo na letišti + lékarna v terminálu B

několik restaurací v terminálu A i B i v neveřejných odletových prostorech

několik barů v terminálu B i v neveřejných odletových prostorech

menší obchůdky k dispozici v terminálu A a v příletové hale

menší duty free shop k dispozici pouze v odletových terminálech A i B

ceny: 0,5l vody 9 PLN, káva v restauraci 9 PLN, bagety 15 PLN, oběd v restauraci 25-45 PLN

vyhlídková terasa přístupná z veřejné části, poplatek 1 PLN

k dispozici hned několik půjčoven aut

pošta k dispozici v terminálu A

několik ATM bankomatů v terminálu A i B

směnárna v příletové hale, neveřejné části

velké fronty v letní sezóně na bezpečnostní kontrolu – letiště doporučuje příjezd 3h před odletem!

ubytováni k dispozici v hotelu asi 2 km od letiště viz booking.com

 

Hodnocení letiště 
Pyrzowice airport patří k nízkonákladovému letišti, takže nemůžete očekávat žádný luxus. Je to letiště kde se člověk nechce nějak dlouho zdržovat, interiér je sice zmodernizovaný, nicméně uspořádaní je chaotické a orientace na letišti taky nepatří k nejlepším, letiště však zatím není rozlehlé a tak vše najdete poměrně rychle. V zimních měsících býva zejména ve veřejné části hodně zima.
Restaurace a bary mají nabídku hodně omezenou, často je vidět spíše poloprázdné ne-li úplně prázdné tyto podniky a to i když jsou ceny na průměru střední evropy.

Nocováni na letišti

Přespat na letišti v terminálu je možné, je zde několik laviček se čtyřmi sedákami bez prostředních rámu na ruce, takže spát na lavičce je možné. Bohužel sedáky jsou tvarované a prohnuté, netvoří tedy rovnou plochu a tak pokud vůbec usnete, probudíte se asi řádně otlačeni.
Nevýhodou jsou zde častá rozhlasová hlášení ke každému odletu i příletu a to i v nočních hodinách. Pokud zde chcete strávit noc v zimě, pak si přibalte deku, nebo jeden svetr navíc, teplo v terminálu opravdu není a dost táhne od vstupních dveři.
TIP: nejlepší místo na spánek naleznete ve starém terminálu B, vyjedete po eskalátorech k restauraci, odud vedou schody ještě o patro výše k vyhlídce, zde na chodbě je pár laviček. Výhodou je, že je to mimo veškerý ruch v terminálu, jen občas zde někdo zabloudí a je zde dokonce i WC.

Parkováni

na letišti jsou tři oficiálni parkovací plochy s celkovou kapacitou skoro 4000 osobních aut s označení P1, P2 a P3. Dále kolem letiště naleznete desítky jiných soukromých parkingů ve vzdálenosti od několika desítek metrů až po několik kilometrů. Tyto soukromá parkovací místa bývají zpravidla levnější než oficiální parkováni a většinou také zajišťují kyvadlovou dopravu zdarma k terminálu a zpět. Pro jednoduchý a přehledný výběr použijte rezervační systém společnosti PARKVIA, kde zjistíte veškeré potřebné informace o parkovacích místech u soukromníku a také si své místo bezproblému zarezervujete.

!NÁŠ TIP! 
Pro parkováni na letišti v Katowicích využijte oficiální parkoviště s označením P2, které se nachází zhruba 100m od terminálu. Pokud zde zaparkujete na minimálně 48h a vaše auto má českou nebo slovenskou státni poznávací značku pak po předložení karty FlySilesia, která je dostupná zdarma na informačním stánku letiště mezi terminály A a B obdržíte slevu 50 %!!! Týdení parkováni pak vyjde na méně než 100 Kč a to se opravdu vyplatí! Více informací o slevách FlySilesia naleznete na oficiálním webu flysilesia zde
POZOR! Od 1.ledna 2019 došlo k úpravě slevy na 50 % (původní sleva 90 % byla zrušena)!

Jak slevu využít? Je to jednoduché, přijedete na parkoviště, vyzvednete parkovací lístek, který vám vyjede z automatu, zaparkujete a odletíte. Po návratu zpět auto vyzvednete a na výjezdu z parkoviště předložíte obsluze parkovací lístek společně s kartou flysilesia, zaměstnanec parkoviště vám cenu automaticky vypočte s 50 % slevou, zaplatíte v HOTOVOSTI a odjíždíte.

Doprava na letiště

Autem – nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější cesta je po dálnici D1 z Ostravy. Česká část dálnice z Ostravy až po česko-polskou hranici je zdarma, nepotřebujete tedy žádnou dálniční známku.
Česká dálnice D1 automaticky přejde v kvalitnější polskou dálnici s označením A1, která je také stejně jako česká dálnice pro všechny auta zdarma! Po dálnici A1 jedeme pořád rovně, nemusí vás zajímat žádné sjezdy a nájezdy, dálnice automacky skončí (dále do Varšavy není zatím v provozu) po 90km jízdy od hranic asi 3km před letištěm, kde je svedena do sjezdu na silnici S1. Zde začněte sledovat piktogram letadla, který vás dovede asi po 5 minutách jízdy přímo před parkoviště P2 a dále před terminál letiště.
Vzdálenost z Ostravy 115 km (1 hodina jízdy)
Vzdálenost z Olomouce 200 km (1 hodina a 45 min.)

Autobusem/minibusem – z Ostravy provozuje přímou linku společnost Leo express. Jízdenky nakoupíte na stránkách dopravce le.cz . Linka je v provozu 6x denně s odjezdy z nádraží Ostrava Svinov a Ostrava Střed nedaleko ÚANu a doba jízdy je dvě hodiny z důvodu zajížďky do měst Rybnik a Gliwice. Cena jednosměrné jízdenky cca 399 Kč.

Autobusy Regiojet, Leo express a Flixbus z Ostravy ve směru do Krakowa, které zastavují v centru města Katowice. Zde přejděte na zastávku pl. Andrzeja (naproti staré budově hlavního nádraží), odkud odjíždí 2x za hodinu autobus společnosti PKM v ceně 27 PLN stránka dopravce zde (v autobuse platí sleva 5 PLN na jednosměrnou jízdenku po předložení karty Fly Silesia)
Dále z Katowic, autobudové zastávky pl. Andrzeja můžete využít služeb soukromých minibusových dopravců Matuszek a Pyrzowice Express v ceně cca 20 PLN, odjezdy několikrát denně viz webové stránky dopravců.