Letiště Krakow (KRK)

Oficiálni název: John Paul II International Airport Krakow-Balice
Kód letiště: KRK
Web letiště: https://www.krakowairport.pl/pl/

Letiště Jana Pavla II se nachází v sousedství vesnice Balice zhruba 10km západně od centa města Krakow a 140 km po dálnici od česko-polského hraničního přechodu Chalupky u Bohumína. Co do počtu cestujících se jedná o druhé největší letiště v Polsku hned po vzdušném přístavu ve Varšavě. V minulém roce odbavili v Krakowě více než 5,8 miliónu cestujících.
Mezinárodní letiště v Krakow prošlo v minulých letech kompletní rekonstrukcí a modernizací, byl zde vystavěn úplně nový terminál a zmodernizován na nej navazující starý terminál, celkově se tak zvýšila roční propustnost letiště na 8 miliónu cestujících.
V letošním roce získalo krakowské letiště první dálkovou linku, kdy polské aerolinie LOT spustili přímé lety do Chicaga se svým novým Boeingem 787-8 Dreamliner.
Největšími dopravci na letišti jsou Ryanair, EasyJet, Norwegian, LOT Polish Airlines a Jet2.com.
Své linky odsud provozují také síťoví dopravci Lufhansa, Swiss air, Brussels Airlines, KLM, British Airlines apod.

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici na 15min+možnost obnovovat, takže wifi neomezeně

pravidelné veřejné hlášení ke každému odletu

první pomoc k dispozici přímo na letišti + lékarna v terminálu

několik restaurací v terminálu veřejné i v neveřejné části

bar v terminálu veřejné i neveřejné části

menší obchody, spíše trafiky rozšířené o větší množství sortimentu

duty free shop k dispozici pouze v odletovém terminálu

ceny: 0,5l vody 4,5-6 PLN, káva v restauraci 10-15 PLN, bagety 18 PLN, oběd v restauraci 25-50 PLN

vyhlídková terasa k dispozici přístupná z veřejné části

k dispozici hned několik půjčoven aut viz půjčení auta

pošta k dispozici v terminálu

několik ATM bankomatů v terminálu

směnárna v terminálu veřejné i neveřejné části na příletu

velké fronty v letní sezóně na bezpečnostní kontrolu!

ubytováni k dispozici v hotelu přímo u letiště viz booking.com

Doprava na letiště:

Autem – letiště se nachází v těsné blízkosti polské dálnice A4 vedoucí z Wroclawi přes Gliwice, Katowice a Krakow až k Ukrajinsko-polským hranicím.
Z České republiky zde jednoduše dorazíte, pokud pojede po dálnici D1 přes Ostravu směrem na hraniční přechod Chalupky (dálnice je zdarma od Ostravy až po hraniční přechod), kde označení dálnice automaticky přejde v A1 budete pokračovat stále rovně asi 60km až dorazíte ke sjezdu Gliwice-Sosnica, kde sjedete na dálnici A1 směr Katowice/Krakow a po této dálnici přijedete až těsně k letišti.
Na dálnici A1 těsně za Katowicemi a před letištěm Krakow se nechází dvě mýtné brány, kde je potřeba tedy 2x zaplatit poplatek 10 PLN hotově nebo kartou.
Doba jízdy z Ostravy je 1h a 40 minut a vzdálenost asi 160km.

Busem – na letiště se dostanete take veřejnou autobusovou dopravou z Ostravy se společnosti Regiojet a Leo express. Autobusy obou dopravců zastavují přímo před terminálem letiště. Cena jízdenky již od 200 Kč.
MHD – centrum Krakowa je s letištěm spojeno také městskou hromadnou dopravou, kterou zajišťují kloubové autobusy číslo 208 a 252 v intervalech co 30 minut a s dobou jízdy cca 40 minut. Cena jednosměrné jízdenky jsou 4 PLN. Noční linky do centra města zajišťují autobusy číslo 902 v hodinových intervalech.
Jízdenky se prodávají v automatech na autobusových zastávkách (můžete platit hotově nebo kartou), v autorizovaných prodejnách ve městě, nebo u řidiče (pouze v hotovosti).

Vlakem z města – letiště v Krakowě je spojeno s hlavním nádražím nedaleko centra města i železniční trati. Spojení je zajišťováno v intervalech co 30 minut, doba jízdy je pouze 20 minut a cena jednosměrné jízdenky je 9 PLN, kterou můžete koupit v pokladně na nádraží či až uvnitř soupravy. Vlaky jsou v provozu vždy od půl 4 ráno do půlnoci a vlakovou stanici naleznete naproti terminálu.

Parkováni:

Před terminál je možno vjet zdarma a zdržet se zde po dobu naložení a vyložení zavazadel pouze 10 minut, následně je účtována částka 10 PLN za každých dalších deset minut.
Dlouhodobé parkování je možné v patrovém parkovacím domě přímo naproti terminálu v cenách 95 PLN za 7 dnů a každý další den navíc +10 PLN. Označení tohoto parkoviště je P2 a P3.
V blízkém okolí se také nachází nespočet soukromých parkovišť, v nejbližší blízkosti třeba Orange-parking. Ceny bývají nižší než na oficiálních parkovištích a pro srovnáni využijte aplikaci parkvia.com.

Nocováni na letišti:

strávit noc v terminálu letiště zde není problém a většinou zde také nebudete sami. Speciálni tip kde zalehnout však nemám.

Hodnocení letiště:
Krakow-Balice airport se v posledních letech stalo významným vzdušným přístavem nejen pro jihovýchodní část Polska ale i pro obyvatele severní části Slovenska a Moravskoslezského kraje v ČR. Nabízí lety do více než stovky destinací zahrnujicí lety nejen po Evropě, ale i do USA, Maroka, Spojených Arabských Emirátu, Maroka, Irzaele či třeba Jordánska.
Letiště je po modernizaci designove velmi vydařené, pěkné a vzdušné, všude je čisto a orientace na letišti je absolutně bez problému.
Hodnocení webu Sbakufr.eu je 4*.