Letiště Ostrava (OSR)

Oficiálni název: Ostrava Leos Janacek International airport
Kód letiště: OSR
Web letiště: https://www.airport-ostrava.cz/

Letiště Leoše Janáčka se nachází cca 20 km jižně od centra Ostravy u vesnice jménem Mošnov. Jedná se malé regionální letiště, které v tuto dobu odbaví ročně necelých 300.000 cestujících. Letiště doplácí na blízký obrovský rozmach letiště v Katowicích, kdy drtivá většina dopravců si vybíra pro své nové letecké linky právě letiště v Katowicích.
Letiště v Ostravě disponuje největší runwayi v České republice s délkou 3500m a šírkou 63m a také jako jedinné letiště v ČR je napojeno na železniční síť, kdy v roce 2016 zde slavnostně otevřeli nový železniční terminál pro cestující, zaměstnance letiště a blízkých logistických center.
Na letišti se také nachází velké opravárenské centrum pro Boeingy a Airbusy a speciální lakovna pro letadla.

Pravidelné linky z letiště:

Milán Bergámo (BGX) – 2x týdně se společnosti RYANAIR
Londýn Stansted (STN) – 3x týdně (od října do dubna 4x týdně) se společnosti RYANAIR

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici v celém terminálu

pravidelné veřejné hlášeni

první pomoc k dispozici přímo na letišti, lékarna není k dispozici

restaurace ve spojovací části terminálu

bar v odletovém prostoru

obchod s potravinami není k dispozici

duty free shop k dispozici pouze v odletové části

ceny: 0,5l vody 20 Kč, káva v restauraci 50 Kč, bagety 50-80 Kč, oběd v restauraci 75-120 Kč

vyhlídková terasa s omezeným výhledem vedle terminálu

k dispozici hned několik půjčoven aut

pošta k dispozici v příletové hale

několik ATM bankomatů v terminálu

směnárna v terminálu, veřejné části

aktuálně bez větších zdržení a front

ubytováni není k dispozici

Doprava na letiště

autem – letiště se nachází asi 5km od dálnice D1 spojující Olomouc s Ostravou, sjezd číslo 336 směr Příbor, následně rovně přes Studénku až k letišti. Z Ostravy se zde dostanete bez dálniční známky po asi 20minutové jízdě přes Dubinu po ulici Plzeňská a silnici číslo 58 ve směru Příbor/Kopřivnice, letiště se nachází u vesnice jménem Mošnov.

Busem –  na letiště zajíždějí několikrát denně linkové autobusy společnosti Arriva, číslo busu 333 Ostrava Airport – Ostrava ÚAN. Tato autobusová linka navazuje na všechny přílety a odlety společnosti RYANAIR do Londýna a Milána (po příletu čeká i na zpožděné letadlo nejvýše 60minut. Vždy odjíždí po 30 minutách od příletu letadla, autobusy parkují přímo před východem z příletové haly.

Vlakem – vlakový terminál je přímo spojený tubusem s odletovou halou, vlaky jezdí z Bohumína přes Ostravu Hlavní nádraží, Ostravu-Svinov a Studénku přímo na letiště. Intervaly jsou různé, většinou v rozmezí 1 až 2h a nenavazují na žádné odlety ani přílety.

Parkováni

na letišti se nachází tři oficiálni parkoviště, P1 – přímo před terminálem s krátkodobým stáním (možno však nechat i několik dní, cena je však 400 Kč/den), parkoviště P2 u vlakového terminálu ve stejném principu jako P1. Na obou těchto parkovištích je 15 minut stání ZDARMA.
Parkoviště P3 – nachází se asi 250 metrů od terminálu, jedná se o dlouhodobé hlídané stání, v letních měsících i s obsluhou 24h denně a zde zaparkujete svůj vůz třeba na týden za 500 Kč (6-7 dnů), 600 Kč (8-9 dnů).
Neoficiálni soukromé parkoviště se nachází naproti čerpací stanici TANK-ONO na hlavní silnici číslo 58 Ostrava-Příbor. Parkoviště je asi 500 metrů od terminálu na který budete zdarma dopraveni.

Nocováni na letišti

letiště je otevřeno non-stop, spát zde není problém, nicméně se na vás ochranka bude dívat docela překvapeně, nejsou zde na to zvyklí a navíc zde budete trávit noc na 99,9 % sami.