Letiště Pardubice (PED)


Oficiálni název:
 Airport Pardubice
Kód letiště: PED
Web letiště: https://www.airport-pardubice.cz/

Malé regionální letiště Pardubice se nachází asi 4 km jihozápadně od centra města Pardubice a je vlastněné armádou ČR, je tedy vojenské, ale vlastní status civilního letiště a mohou odsud být vypravovány mezinárodní a vnitrostátní civilní lety. Provozovatelem civilní části letiště je společnost East Bohemia Airport a.s., která se také zasloužila o výstavbu úplně nového terminálu, který byl slavnostně otevřen v lednu roku 2018. Po celosvětové krizi, kdy letiště přišlo o několik linek do Ruska, které tvořili až 80 % provozu, klesl počet cestujících z rekordních 184.000 (v roce 2013) k pouhým 31.000 (rok 2016), ale v posledních letech se daří zdejší provoz navyšovat.
Letiště například přilákalo největší nízkonákladovou společnost v Evropě, irský Ryanair a vrací se i provoz směrem do Ruska a počty cestujících tak opět stoupají.

Pravidelné linky:

Londýn Stansted – 3x týdně se společnosti Ryanair
Alicante – 2x týdně se společnosti Ryanair (pouze od dubna do října)
Chartrerové lety do Ruska (Moskva, Petrohrad, Jekaterinburg, Kazaň, Samara, Ufa), k moři (Burgas, Rhodos, Heraklion, Podgorica, Antalya)

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici v celém terminálu

pravidelné veřejné hlášeni

první pomoc k dispozici přímo na letišti, lékarna není k dispozici

restaurace pouze v odletové neveřejné části letiště

bar není k dispozici

obchod s potravinami není k dispozici

duty free shop k dispozici pouze v odletové neveřejné části

ceny: 0,5l vody 20 Kč, káva v restauraci 40 Kč, bagety 50-80 Kč, oběd v restauraci 80-150 Kč

vyhlídková terasa není k dispozici

autopujčovny nejsou k dispozici

pošta není k dispozici

jeden ATM bankomat v terminálu

směnárna není k dispozici

aktuálně bez front a čekací doby

ubytováni pouze ve městě, cca 3-4km viz booking.com

Doprava na letiště:
autem – 
letiště se nachází asi 4km od centra města Pardubice v části jménem Popkovice, hned za závodištěm Velké Pardubické po silnici číslo 2 směr Přelouč. Nový terminál naleznete v zadní části letiště ve směru od centra města po nově vybudované cestě od staré části letiště.

Bus MHD –  na letiště zajíždějí autobusy číslo 90 spojující terminá s vlakovým nádražím v Pardubicích. Linka je v provozu pouze k letům společnosti Ryanair do Londýna a Alicante a to následovně: odjezd od terminálu vždy 30 a 60 minut po příletu letadla. Odjezd od vlakového nádraží vždy 2h30min, 2h a 1h 30min před odletem letadla.
Doba jízdy autobusu je 10-15 minut.

Parkováni:

Příjezd před terminál pro vyložení a naložení zavazadel a cestujících je zdarma, dlouhodobě parkovat svůj vůz můžete na odstavné ploše asi 100 metrů od terminálu zcela ZDARMA, parkoviště však není hlídané.

Nocováni na letištši:

zřejmě je to možné, každopádně zatím tato informace není ověřená.

 

 

Hodnocení letiště:
Jedná se o malé regionální letiště s velmi slabým provozem a od toho se také odvíjeji služby na letišti, kdy terminál je vybaven pouze základní službou nutnou k odbavení letů, cestujícíc však zde nalezne pouze automaty s pitím a nějakýma bagetama či sladkostma a jednu menší restauraci v odletové hale. Velkou výhodou letiště je parkováni zdarma a rychlost průchodu celým letištěm, kdy opravdu zde stačí přijet hodinu maximálně hodinu a půl před odletem.
Vybavenost letiště není objektivní kritizovat, neboť terminál je nový a postupně se dovybavuje a hlavně provoz zde je opravdu slabý a není důvod zde nabízet více služeb pro cestující.
Hodnocení webu Sbalkufr.eu je 3+* tedy lepší než dobré 😉