Letiště Wroclaw (WRO)


Oficiálni název:
 Copernikus Airport Wroclaw
Kód letiště: WRO
Web letiště: https://www.airport.wroclaw.pl

Letiště Mikuláše Koperníka se nachází asi 10km západně od centra města Wroclaw. Před několika lety zde proběhla kompletní rekonstrukce, byl vystavěn zcela nový moderní terminál, byla zrenovovana runway a vystavěny nové stojánky pro letadla. Z dříve víceméně klasického lowcost letiště poslední dobou začínají létat také klasičtí síťoví dopravci jako Lufthansa, Swiss air nebo třeba SAS airlines, nicméně hlavní roli zde hrají především ultra low costy Ryanair a Wizz air, které zde mají své báze. V minulém roce zde odbavili skoro 2,9 milióu cestujícících a letiště stále roste a každý rok zde přibývá hned několik nových linek.

Služby na letišti:

otevřeno nonstop

zdarma k dispozici v celém terminálu

veřejné hlášeni ke každému letu

první pomoc k dispozici přímo na letišti + lékarna zde není k dispozici

několik restaurací v terminálu i v neveřejných odletových prostorech

několik barů v terminálu i v neveřejných odletových prostorech

obchod s potravinami není k dispozici

duty free shop k dispozici pouze v neveřejné odletové části

ceny: 0,5l vody 5 PLN, káva v restauraci 7-10 PLN, bagety 10 PLN, oběd v restauraci 25-35 PLN

vyhlídková terasa přístupná zdarma v druhém podlaží hlavního terminálu

k dispozici hned několik půjčoven aut

pošta k dispozici v přízemí terminálu

několik ATM bankomatů v terminálu

směnárna ve veřejné části terminálu

aktuálně bez větších zdržení a front

ubytováni k dispozici v hotelech a penziónech v nejbližším okolí viz „Ubytováni“ na naších stránkach

Doprava na letiště:
autem – 
letiště se nachází u dálnice A8, která tvoří západní obchvat města Wroclaw. Z České republiky se nabízí hned několik cest, například po silnici číslo 3, která za městem Bolków přechází v silnici č.5 od přechodu Harrachov, zde se jedná o silnice první třídy, poměrně hodně frekventované, vzdálenost od hraničního přechodu je cca 140km a cesta vám zabere přibližně 2 hodiny. Další možnosti je silnice první třídy číslo 8 od Náchoda přes Klodzko přímo do Wroclawi. Zde je vzdálenost od hranic 125km s délkou jízdy přibližně 1h 45 minut. Z Moravskoslezského kraje se můžete vydat hned dvěma způsoby, kratší ale časově náročnější cestou přes Opavu, Krnov, Prudnik a Nysou, kdy z Ostravy urazíte 200 km za necelé tři hodiny a nebo po dálnici D1 z Ostravy přes Bohumín, která automaticky přejde v dálnici A1 ve směru na Gliwice, kde sjedete na dálnici A4 směr Wroclaw/Berlin/Drážďany. Celou tuto cestu tedy absolvujete po dálnici, když D1 a A1 jsou zdarma a na A4 projedete dvěma mýtnýma bránama, každá za poplatek 10 PLN. Vzdálenost je 250km a doba jízdy asi 2h a 25min.

Autobusem – na letiště nejezdí z ČR žádná přímá linka, využít však můžete dopravce Flixbus, který provozuje hned čtyři denní spojení Prahy s Wroclawi.
MHD – spojení letiště s centrem města můžete využít hned dvěma způsoby. Nejpouživanější a nejlevnější formou je přímá linka číslo 106 z centrálního vlakového nádraží. Provozována je kloubovým autobusem ve dvaceti minutových intervalech a doba jízdy je okolo 40 min v závislosti na provozu ve městě. Tato linka zastavuje na všech zastávkach po své trase a jízdenku můžete koupit v trafice, automatu na zastávkách a nebo u řidiče, cena 5 PLN.
Druhou možností je přímý bus bez zastávek tzv. WRO airport express. Je celý modře zbarvený, jízdu zvládne o 10 až 15 minut rychleji a zastavuje pouze v centru města (Plac Dominikánski) a u hlavního nádraží. Cena jednosměrné jízdenky je 10 PLN a linka jezdí v 50 minutových intervalech.

Parkováni na letišti:

vyzvednutí či vysazení cestujících před terminálem je umožněno vjezdem přímo před terminál, není zde však nic zdarma jak to můžeme znát z našich letišť. Poplatek je 4 PLN za každou započatou půl hodinu stáni.
Pro dlouhodobé parkováni zde slouží několik oficiálních parkovišť, jejichž kapacita je až 3500 automobilů a za stání například na 7-8 dnů na parkovišti s označením Long term PARK D zde zaplatíme 89 PLN a to pouze v případě, že si své místo zarezervujete na stránkách letiště (viz odkaz výše).

Nocováni na letišti:
Terminál letiště je přístupný non-stop 24h denně 7 dní v týdnu a strávit zde noc není problém. Letiště není v noci frekventované, proto vás zde nikdo nebude rušit, maximálně tak uklízecí čety udržující čistotu letiště. Může se stát, že vás probudí ochranka letiště, která bude chtít vidět vaši letenku, nebo boarding pass a pokud jej mít nebudete, budete vykázáni z terminálu ven. Na letišti ve veřejné části je několik na sezení pohodlných laviček, nicméně spát na nich není možné kvůli prostřednímu rámu na odklad rukou. Nějaké pohodlné spáni zde tedy nezažijete.

Hodnocení letiště dle sbalkufr.eu
Moderní design nového terminálu, bezproblémová orientace a čistota působí na cestujícího velmi dobrým dojmem. Ač terminál není nikterak velký, najdete zde vše potřebné a i za přijatelné peníze. Nabídka spojení na tomto letišti je více než dobrá vzhledem k velikosti města Wroclaw a celkově tak letiště můžeme hodnoti velmi pozitivně.