Orientace na letišti

Pro některé je létáni stereotyp a nuda, někteří zejména letečtí nadšenci si to užívají a vyloženě se těší, jiní jsou zase nervózni a několik dnů před odletem nespí, další čeká premiéra na letišti i v letadle.

Každý jsme nějací, každopádně pro mnohé cestující začíná stres už jen při pomyšlení na letiště, orientaci na něm a jeho kontroly.
(z osobních zkušeností z práce u CK vím, že takových lidí je stále více než 50 % všech cestujících, což je poměrně vysoké číslo)
Tímto článkem bych rád přiblížil, co vše vás na letišti čeká a jakým způsobem se tam orientovat.
Snad se mi podaří i těm největším stresařům alespoň trochu pomoct a všem ukázat, že jde vlastně o absolutní banalitu a že se opravdu není čeho bát.

Veškeré úkony na letištích jsou totiž všude až na pár vyjímek stejné, takže si to pojďme postupně rozebrat a ukázat.
Můžete kouknout na rychlé video z dílny pražského letiště Václava Havla a nebo si níže přečíst detailní popisek.

 

 1. Příjezd na letiště
  Před odjezdem nejdříve překontrolujte zda máte opravdu všechno co potřebujete, hlavně nezapomeňte na osobní doklady a letenku či z domu vytištěný palubní lístek.
  Na letiště přijíždíme většinou autem, nebo nějakou veřejnou dopravou. Pokud budete auto nechávat na letišti, je dobré si zjistit, kde a za kolik auto zaparkovat. Některá letiště mají více parkovišť s různými tarify a rozdil za parkováni může být i v řádech tisíců korun. Takže koukněte na web letiště, zjistěte si, který parking vám nejvíce vyhovuje a po příjezdu na letišti se řidte podle letištních cedulí u cest, které vás navedou na vybrané parkoviště.
 2. Výběr terminálu
  některá velká letiště mají i více terminálu, většinou označeny Terminál 1,2,3… nebo A,B,C…, na který terminál se máte dostavit právě vy, to zpravidla zjistíte už z letenky, kterou držíte v ruce, nebo z domu vytištěného palubního lístku či potvrzujícího emailu, který příjde po zakoupení letenky.
 3. Jsem uvnitř termínálu, co dále?
  Vyhledejte obrazovku s nápisem Odlety/Departures, kde se dozvíte například zda není let zpoždět, ale hlavně v řádku check-in najdete číslo/čísla přepážek které odbavují váš vybraný let. Následně vyhledejte přepážku/ky s těmito čísly a postavte se do fronty. Jakmile přijdete na řadu, zaměstnanec za přepážkou (tzv. check-in agent) vás vyzve k předložení dokladu totožnosti (občanka či pas) a letenky. Následně se vás zeptá, zda máte nějaké zavazadla k odbavení do zavazadlového prostoru letadla. Pokud ano, postupně je budete vkládat na váhu (černý pás) vedle přepážky, kde dojde k převážení a pokud se zavazadlo váhou vleze do limitu stanoveného leteckou společnosti, dostane označení (label) a odjíždí po páse do útrob letiště, kde se o něj postarají zaměstnanci letiště a naloží ho do letadla.
  Nakonec vám check-in agent vytiskne palubní vstupenku s vaším jménem, kde bude místo vašeho sedadla v letadle (seat), čas nástupu do letadla (boarding time) a odletová brána (gate), případně ještě čas odletu (departure time).
 4. Čeká nás bezpečnostní kontrola, případně i pasovka
  pokud máte v ruce boarding pass (palubní vstupenku), odcházíte na bezpečnostní kontrolu (security control), na některých letištích může být před bezpečnostní kontrolou, kontrola pasová (Passport control), například v Praze na Terminálu 1, každopádně je to jedno, vy sledujete značky se šipkou Gates a tá vás dovede právě na stanoviště bezpečnostní nebo pasové kontroly.
 5. Častěji jako první bezpečnostní kontrola
  z této části mývá nejvíce cestujících obavy, ovšem úplně zbytečně. Pokud máte v příručním zavazadle notebook, foťák, tablet aj. vytáhněte jej a položte do připravé plastové krabice, stejně tak vytahněte veškeré tekutiny.
  Sundejte si bundu a opasek, odepněte hodinky, vytáhněte všechny předměty z kapes a vše vložte také do bedny a společně s vaším příručím zavazadlem pošlete bednu do rentgenu.
  Vyčkejte na vyzvání pracovníka bezpečnostní kontroly a poté projděte bezpečnostním rámem, pokud zapípá, reaguje tak na kov a pracovník kontroly provede osobní prohlídku (podobně jako když jdete na koncert nebo na fotbal), pokud nic nepípne, je vše v pořádku a jdete si vyzvednout vaše věci a příruční zavazadlo. Jednoduché co? 
 6. Pasová kontrola
  následuje pasová kontrola u celní služby, ale to pouze v případě, že cestujete mimo schengenský prostor, tedy mimo 22 státu EU+Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko. Zde předložite cestovní pas, ve vyjímkách může stačit občanský průkaz (např. lety do Velké Británie).
 7. Transitní nebo bezcelní zóna
  po projití bezpečnostní, nebo pasové kontroly se dostáváte do tzv. bezcelní zóny, kde ve většině případu naleznete obchody, restaurace, bary, kavárny, najdete zde business salónky a hlavně odletové brány (Gates). Vaším jedinným úkolem zde bude vyhledat a dostavit se k vašemu gatu. Číslo gatu, odkud se bude nastupovat do vašeho letadla je uvedené na palubní vstupence.
 8. Prostory Gatu a nástup do letadla
  zde již čekáte na výzvu k nástupu do letadla, ta by měla přijít v čase, který máte také uveden na palubní vstupence jako Boarding time.
  Nachystejte si váš osobní doklad společně s palubní vstupenku, ty vám zkontrolují a pustí vás k letadlu. Palubku si však nechte ještě vytaženou, v mnoha případech ji chtějí vidět i stewardi při vstupu na palubu letadla.

A to je vše, je to opravdu jednoduché 😉
Věřím, že článek alespoň někomu byl prospěšný a snad i teda přiblížíl veškeré úkony, které vás čekají na letištích po celém světě.


Základní pojmy z letiště

 • Terminál – budova letiště, zde se konají veškeré úkony nutné pro váš odlet či přílet, najdete zde také obchody, restaurace, kavárny atd.
 • Departures – odlety
 • Arrivals – přílety
 • Check-in – odbavení, přepážka se zaměstnancem (check-in agentem), kde předkládáte vaší letenku a doklad totožnosti. Agent vám vytiskne boarding pass s místenkou v letadle, odletovým gatem a zároveň zde odevzdáváte vaše zavazadla, které půjdou do zavazadlového prostoru letadla.
 • Boarding pass – palubní lístek
 • Cabin baggage (carry-on-baggage) – příruční zavazadlo
 • Checked baggage – odbavené zavazadlo
 • Security control – bezpečnostní kontrola
 • Passport control – pasová, neboli celní kontrola. Procházíte ji pouze v případě, že letíte mimo schengenský prostor.
 • Schengen – 22 státu EU + Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island, které mají dohodou o volném pohybu osob (není potřeba procházet celní kontrolou).
 • Non-schengen – všechny další státy, na letišti je nutné projít celní kontrolou a předložit občanský průkaz nebo cestovní pas.
 • Gate – odletová brána
 • Flight number – číslo letu
 • Boarding time – čas kdy začne nástup do letadla
 • Seat – rezervované místo v letadle
 • Departure time – čas odletu
 • Arrival time – čas příletu
 • Baggage claim – vyzvednutí zavazadla po příletu
 • Last Call – poslední výzva, např. poslední cestující, kteří jsou odbavení a chybí u nástupu do letadla bývají letištním rozhlasem vyhlášováni poslední výzvou k nástupu do letadla tedy last call, doporučuji být všude včas.