Wizz air

Sídlo společnosti: letiště Ference Liszta Budapešť (Maďarsko)
Hlavní báze: letiště Ference Liszta Budapešť (Maďarsko)
Vznik společnosti: záři 2003
Oficiální web: www.wizzair.com
Aliance dopravců: není součásti žádné aliance!

Tato poměrně mladá nízkonákladová aerolinie byla založena v Maďarsku teprve v roce 2003 a v roce 2004 společnost začala provozovat první pravidelné linky ze sousedního Polska.
V současné době se jedná o jednu z největších leteckých společnosti v Evropě, vlastnící více než 100 letadel a zaměstnávající tisíce lidí.
Wizz air se vždy orientoval hlavně na střední a východní Evropu, kde je také v tuto chvíli největším dopravcem a má založených nejvíce bází, v posledních letech ale rozšiřuje své podnikání také směrem do Velké Británie hlavně na letiště Londýn Luton. Nejvíce přepravených osob má dopravce ze svých bází v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.
V květnu 2018 Wizz air přepravil už 30 miliónu cestujících za poslední rok a jedná se tak o jednu z nejrychleji rostoucích aerolinek v Evropě.

Flotila dopravce Wizz air (srpen 2018)

72x Airbus A320-200
32x Airbus A321-200
dále objednaných celkem 265 letounu z rodiny Airbus A320


Destinace obsluhující společnost Wizz air: 

vzhledem k velkému počtu nalétavaných destinaci zde přidávám odkaz na webové stránky dopravce wizz air, kde vám naskočí přehledná mapka s destinacemi.
Společnost létá takřka do všech významných měst po Evropě, ale také nabízí lety do Maroka, Gruzie, Azerbajdžánu, Izraele či Spojených Arabských Emirátu.

Zavazadlová politika dopravce:

Wizz air se řadí mezi ultra nízkonákladové dopravce, proto v ceně letenky naleznete pouze příruční zavazadlo o velikosti 55x40x23cm a maximální váze 10kg. Nově si ani toto zavazadlo nemůžete vzít sebou na palubu, ale můžete ho nechat zdarma odbavit na vybrané přepážce (check-inu) stejně jako klasické velké zavazadlo (to je však za další poplatek!). Jedná se o novinku, která vzešla v platnost teprve na konci srpna 2018.
V případě, že si příruční zavazadlo chcete, nebo z nějakých důvodu musíte vzít sebou na palubu, je nutné si připlatit tzv. priority boarding v cenovém rozmezí 6-10 EUR v závislosti na délce letu a pak vám vaše příruční zavazadlo může dělat společnost po dobu celé přepravy a navíc si sebou můžete vzít další menší kufřík či kabelku zdarma o maximálních rozměrech 40x30x18cm.

Klasická velká odbavená zavazadla dopravce přepravuje za extra poplatek, který nejvýhodněji vychází již při rezervaci letu a ceny se pohybují v rozmezí od 400 do 1000 Kč v závislosti na délce letu. Takových zavazadel můžete zakoupit až 6 o váze 20 kg (levnější varianta) nebo 32 kg (dražší varianta).
Pokud si zavazadlo zapomenete koupit a zjistíte tuto skutečnost až na letišti, bude na vás čekat tučný poplatek někde okolo 2000 Kč!

Služby na palubě:

Wizz air nabízí na všech svých letech pouze jednu třídu a to ekonomy, veškeré služby na palubě (krom WC) jsou zpoplatněny. Na každém letu probíhá klasický palubní prodej občerstvení, reklamních předmětů i drogerie a tabáku.
Zakoupit si také můžete extra prostor pro nohy, tzn. více místa. Jedná se vždy o první řadu v letadle a také řady u unikových východu letadla. Ceny se pohybují v rozmezí od 10 do 30 EUR.

Hodnocení webu Sbalkufr.eu:

jedná se o klasickou ultra nízkonákladovou aerolinku stejnou jako Ryanair, žádné extra služby nemůžete očekávat, pokud chcete komfortní let se zavazadlem a občerstvením pak za letenku dáte někdy i více než s legacy aerolinkou.
Wizz air má ve svých letadlech již čtvrtý druh sedadel (viz modrá sedadla na obrázku), tyto jsou nejmodernější, nejpohodlnější a nabízí nejvíce prostoru pro nohy i když i tak je toho prostoru poskromnu. Na levém obrázku naopak vidíte sedadla, které potkáte v Airbusech A320 s rokem výroby 2007-2011, tato sedadla jsou totální katastrofa a snad nejhorší co jsem v letadlech kdy zažil. Minimálni prostor pro nohy, navíc kolena naráží do plastové výplně sedačky před vámi, delší lety jak jedna hodina jsou utrpení!
Velkou výhodou jsou však nabízené ceny, v různých akcích můžete zakoupit letenky již od 5 či 10 EUR a takových letenek společnost denně prodá tisíce.
Za Sbalkufr.eu uděluji společnosti Wizz air Hungary dvě hvězdy z pěti: